www.hho.sk |
"Lepšie je zapáliť čo len malú sviečku, ako preklínať tmu." (Anonym) |
Technológia / HHO Booster |
Zariadenie využíva elektrický prúd produkovaný alternátorom, pomocou ktorého rozkladá vodu na plynný vodík H2 a kyslík O2. Zmes plynného vodíka a kyslíka (HHO), ktorá je privedená do motora prostredníctvom systému nasávania vzduchu, napomáha efektívnejšiemu spaľovaniu pohonných hmôt. HHO zmes má omnoho väčšiu výbušnosť ako benzín, či nafta a tak sa explózia vnútri valcov odohráva omnoho rýchlejšie, čo zase napomáha zníženiu pracovnej teploty motora, keďže je v kontakte s explodujúcimi plynmi omnoho kratší čas. Dokonalejšie zhorenie paliva zase výrazne znižuje množstvo emisií a teda pozitívne vplýva na životné prostredie. Produktom reakcie kyslíka a vodíka je voda a teda samotný booster neprodukuje žiadne emisie. Netreba sa obávať z prítomnosti vody vo vnútri valcov. V prípade naftových motorov dokonca prítomnosť vodnej pary vo vnútri valcov znižuje pracovnú teplotu motora. Voda je dokonca aj jedným z produktov pri spaľovaní benzínu či nafty. V motore je však vodná para pri tak vysokej teplote a tak krátky čas, že takmer vôbec neprichádza do kontaktu s valcami. Naviac je povrch valcov neustále pokrytý tenkým olejovým filmom a teda obavy sú úplne zbytočné.
|
HHO Booster |
Princíp činnosti |
Komponenty |
HHO generátor – tvorí základ celého systému. Prebieha v ňom rozklad vody na HHO plyn (Zmes vodíka (H2) a kyslíka (O2) v pomere 2:1) prostredníctvom elektrolýzy. HHO zmes je inak označovaná aj ako Brownov plyn, Hydroxy alebo Oxyhydrogen a je vysoko výbušná. HHO generátor sa skladá z nasledovných častí: · Elektródy · Svorky na privedenie el. prúdu · Plášť · Vývody na prítok a odtok elektrolytu · Izolačné vrstvy na oddelenie elektród · Skrutky a matice · Elektrolyt Nádoba na elektrolyt – zároveň slúži aj ako tzv. bublinkovač. Ten zabezpečuje oddelenie toku plynu z generátora to motora. HHO zmes je vysoko výbušná a ak by náhodou došlo k vznieteniu napríklad z dôvodu statického výboja v nasávacom systéme, bublinkovač oddeľuje plynový okruh medzi generátorom a nádobou od okruhu medzi nádobou a motorom. Tým je možné predísť poškodeniu generátora a teda prípadnej väčšej explózii pri úniku HHO plynu. Vodiče – slúžia na privedenie elektrického prúdu z alternátora. Je nutné aby mali dostatočný prierez, keďže prúd, ktorý tečie generátorom sa pohybuje v rozmedzí 5 – 35 ampérov v závislosti od typu, výkonu a tiež teploty generátora. Hadičky – zabezpečujú prítok a odtok elektrolytu z HHO generátora ako aj prívod HHO plynu do nasávania vzduchu. Hadičky sú odolné voči prípadnej vnútornej explózii HHO plynu, zvolenému typu elektrolytu a taktiež vyššej teplote elektrolytu a okolitého prostredia. Drobný inštalačný materiál – pomocou ktorého sa prichutia hadičky a vodiče ku HHO generator alebo v nainštalovanom priestore.
|
Inštalácia |
V prípade experimentálnej inštalácie do automobilu je doporučené poradiť sa s odborníkom na HHO technológiu a automechanikom, prípadne vykonať inštaláciu v autoservise kde už podobnú inštaláciu previedli. Príprava na nainštalovaniePredtým ako začneme HHO booster inštalovať doporučujeme overiť či je v priestore kde plánujeme systém umiestniť dostatok miesta na HHO generátor a nádobu na elektrolyt. Zásobník na elektrolyt musí byť umiestnený tak aby hladina v nádobe bola vyššie ako horný vývod HHO generátora pre elektrolyt. V opačnom prípade bude dochádzať k hromadeniu plynu v generátore, v dôsledku čoho sa zníži aktívna plocha elektród a teda i výkon generátora. Po dôkladnom zvážení rozloženia jednotlivých komponnetov premeriame: · dĺžky hadičiek medzi generátorom a zásobníkom elektrolytu, · dĺžku hadičky z nádoby po miesto, kam plánujeme HHO plyn privádzať, · dĺžku káblov pre privedenie el. prúdu Hadičky a vodiče je lepšie uchytiť o pevné časti aby nedošlo k ich prípadnému uvoľneniu. Hadičky ani vodiče nesmú byť prichytené o miesta s teplotou vyššou ako 50 °C. Konštrukcia a uvedenie do prevádzky· HHO generáror vizuálne skontrolujeme či nie je mechanicky poškodený a či vývody na hadičky nie sú uvoľnené. Prekontrolujeme hadičky či nie sú poškodené a či je izolácia na vodičoch neporušená. · Pripevníme hadičky na vývody HHO generátora pomocou SK pások alebo ich prišróbujeme - v závislosti od typu boostra. · Prepojíme hadičkami HHO generátor a zásobník na elektrolyt. · Naplníme zásobník a generátor čistou vodou a skontrolujeme, či všetky časti a spoje tesnia. · Vyprázdnime zásobník a generátor a upevníme ich na miesto určenia. · Pripravíme elektrolyt podľa návodu a naplníme ním zásobník a generátor. · Pripojíme HHO generátor ku zdroju el. prúdu. Svorky na generátore pripevníme ku kladnému a zápornému pólu zdroja podľa návodu. Zdroj el. prúdu je stale vypnutý. · Pripevníme hadičku na vývod plynu zo zásobníka pomocou SK pásky. Druhý koniec hadičky ponoríme do ľubovolnej nádoby s čistou vodou. · Zapneme zdroj el. prúdu na približne 15 sekúnd. V nádobe s čistou vodou do ktorej je ponorená vývodná hadička na HHO plynu, by sa mali objaviť bublinky. Toto je HHO plyn. Týmto sme otestovali, že HHO generátor pracuje. · Pripevníme vývodnú hadičku plynu na miesto kde plánujeme plyn využívať.
Upozornenia:Niektoré používané elektrolyty sú nebezpečné žieraviny. Pri práci so žieravinami vždy používajte ochranné pomôcky, najmä gumené rukavice a okuliare. Žieraviny uchovávajte na uzamknutom mieste mimo dosahu detí. Pri kontake s pokožkou spôsobujú ťažké poleptanie. Pri úraze omyte poleptané miesto veľkým množstvom vody (5-10 min) a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Pri príprave niektorých elektrolytov dochádza počas zmiešavania vody a katalyzátora k uvoľneniu obrovského množstva tepla. Pridávajte preto katalyzátor do vody po malých množstvách aby nedošlo k roztaveniu nádoby, v ktorej elektrolyt pripravujete.
Testovanie a prevádzku vykonávajte v dobre vetraných priestoroch. HHO plyn má tendenciu zhromažďovať sa vo vrchných častiach miestností, keďže je ľahší ako vzduch. Plyn je extrémne výbušný. V priestoroch kde prevádzkujete HHO generátor nefajčite a snažte sa obmedziť možnosť elektrostatického výboja.
|
Nastavenie |
Pri experimentálnej inštalácii do automobilu je v závislosti na type motora potrebné zohľadniť nasledujúce faktory:
· Výkon HHO generátora by mal zodpovedať objemu valcov motora aby bol dosiahnutý požadovaný efekt. Vo všeobecnosti je celkový výkon ovplyvnený veľkosťou a kvalitou plochy elektród a množstvom prechádzajúceho prúdu, ktoré je možné upraviť koncentráciou elektrolytu. Celkový výkon určitého HHO generátora je meraný v litroch za minútu (LPM). · Prívod HHO plynu do nasávania vzduchu by mal byť čo najbližšie k motoru. · V prípade vstrekovacích systémov je dôležité umiestniť prívod HHO plynu až za senzor nasávaných plynov. V opačnom prípade detekuje vstrekovací systém prítomnosť nadmerného množstva kyslíka a začne vstrekovať do motora viac paliva. V tomto prípade dôjde k zvýšeniu výkonu motora ale aj zvýšenej spotrebe paliva. · Pri karburátorovom motore je úspora paliva dosiahnutá nastavením množstva privádzaného paliva do tzv. štíhleho režimu pomocou skrutky na karburátore. Zmes HHO a zníženého množstva paliva zabezpečí rovnaký výkon motora, keďže palivo bude využité efektívnejšie. · Booster by mal byť zapojený tak, aby začal pracovať pri naštartovaní automobilu. V opačnom prípade je nutná manuálna intervencia v motorovej časti vozidla pri každej jazde alebo zložité privedenie zapínania na palubnú dosku. · Pri inštalácii do vozidla treba zohľadniť váhu montovaných komponentov, pevnosť montážneho materiálu a pevnosti častí karosérie, na ktoré budú komponenty uchytené.
|
Prevádzka |
Prevádzková teplota HHO generátora je v rozmedzí 40 – 60 °C. Všetky komponenty systému sú navrhnuté tak aby vydržali aj vyššiu teplotu, ktorá je závislá od konkrétneho modelu a kvality použitých materiálov.
|
Údržba |
Doporučuje sa preventívne sledovať množstvo elektrolytu v zásobníku jeden krát za mesiac ale to je subjektívne vzhľadom na množstvo najazdených kilometrov a teda spotrebovanej vody. Pri zistení nízkej hladiny vody v zásobníku je potrebné ju doplniť. Napriek vysokej odolnosti použitého materiálu pre elektródy dochádza ku ich degradovaniu vplyvom prítomnosti čistého kyslíka. Životnosť elektród závisí od ich hrúbky a intenzity používania generátora. Elektródy je možné po čase vymeniť a generátor bude naďalej pokračovať v prevádzke. Ak je elektrolyt žieravina, je potrebné pri údržbe použiť vhodné ochranné pomôcky.
|
t.č.: 0902 555 771 e-mail: info@hho.sk |